Sezon letni to okres, w którym wiele osób decyduje się na spędzenie czasu poza domem. Wyjeżdżamy w tym celu nad morze, w góry czy na różne pikniki. Bawiąc się, zapominamy jednak, że podczas wakacji dochodzi do największej ilości wypadków — zarówno drogowych, jak i tych, które przytrafiają się na wspomnianym pikniku. Warto więc posiadać wiedzę, a także mieć w pogotowiu środki, mogące eliminować zagrożenia życia bądź zdrowia oraz im zapobiegać.

Najczęstsze zagrożenia na wakacjach — jak postępować?

Aby być przygotowanym na ewentualne zagrożenia, warto zapoznać się najpierw z tym, jakie z nich mogą wystąpić podczas wyjazdów na wakacje. Wymienione zostaną te, które dotyczyć mogą różnych form spędzania wolnego czasu:

1. Zagrożenia w ruchu drogowym — wypadki komunikacyjne

Wakacje są okresem wzmożonego ruchu na drogach. Pojawia się mnóstwo utrudnień, a wczasowicze spieszą się, aby zarezerwować pokój. Bardzo często prowadzi to do wypadków i kolizji, w wyniku których może pojawić się zagrożenie życia. O czym należy pamiętać?

– Odpowiednie ustawienie samochodu, oznakowanie go trójkątem ostrzegawczym, zabezpieczenie miejsca wypadku oraz wezwanie służb ratunkowych.

– Sprawdzenie stanu zdrowia osób poszkodowanych. Jeśli są one przytomne, należy pozostawić je w pojeździe, z kolei jeżeli straciły oddech, należy ostrożnie wyciągnąć poszkodowanego z pojazdu i rozpocząć RKO. Jeżeli miejsce zdarzenia jest niebezpieczne (np. nastąpił pożar, wyciek paliwa), bez względu na przytomność poszkodowanego, powinniśmy podjąć próbę jego wyciągnięcia i oddalenia się z miejsca zdarzenia — pamiętając zasadę „dobry ratownik to żywy ratownik”.

– Podczas tamowania krwawienia należy zabezpieczyć ranę gazą i bandażem elastycznym. Znajdziemy je w apteczce, której wyposażenie przedstawimy w dalszej części wpisu. W przypadku obfitych krwawień należy dokładać kolejne bandaże i uciskać miejsce zranienia. Wyjątkiem jest rana głowy, której nie uciskamy. W trakcie krwawienia z ust lub nosa głowę poszkodowanego należy pochylić do przodu.

Uwaga! Podczas każdego zdarzenia drogowego należy podejrzewać u poszkodowanego uraz głowy i kręgosłupa. Powinno więc zadbać się o jego prawidłową pozycję. Więcej informacji dowiedzieć się można na szkoleniu z pierwszej pomocy.

2. Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego

Przegrzanie organizmu jest wtedy, kiedy zbyt dużo czasu spędzamy na słońcu. Może pojawić się wówczas ból głowy, nudności i wymioty. Z czasem objawy mogą się nasilić oraz doprowadzić do utraty przytomności, a także długofalowych konsekwencji. W przypadku podejrzenia udaru słonecznego należy:

– Przenieść osobę w zacienione miejsce, rozpiąć jej ubranie i łagodnie chłodzić głowę oraz klatkę piersiową.

– Podawać osobie dużo płynów, a w szczególności wody do picia. Należy unikać lekarstw, napojów alkoholowych i kofeinowych.

– W miarę możliwości mierzyć temperaturę ciała. Jeśli osiągnie ona 38 stopni lub mniej, dalsze schładzanie ciała nie jest potrzebne.

– Jeżeli jest przytomna i prawidłowo oddycha, ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej lub jeśli straciła przytomność, rozpocząć RKO.

Uwaga! Zbyt gwałtowne schładzanie ciała może doprowadzić do szoku termicznego. Prawidłowego radzenia sobie w podobnych sytuacjach można nauczyć się, odbywając kurs pierwszej pomocy.

3. Podtopienia — pierwsza pomoc na brzegu

Zasady wyciągania osoby tonącej przedstawiane są na szkoleniu z pierwszej pomocy. Omawiane są na nim też sposoby ratowania życia poszkodowanemu po wyciągnięciu go na brzeg. W takim przypadku należy:

– Ocenić przytomność ofiary oraz jej oddech, następnie, gdy nie oddycha, rozpocząć RKO, zaczynając od 5 wdechów ratowniczych.

– Po odzyskaniu przez ofiarę oddechu ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej i kontrolować jej stan.

– Okryć ofiarę ciepłym ubraniem lub kocem ratowniczym, który znaleźć można w apteczce.

Co powinno znaleźć się w apteczce zabieranej na wakacje?

Wybierając apteczkę na wakacje, należy zwrócić uwagę, czy spełnia ona normy DIN 13164. Dzięki temu ma się pewność, że jej zawartość będzie użyteczna podczas różnych zdarzeń. Oprócz tego warto wyposażyć się na wakacje w asortyment dodatkowy, są nim m.in.:

– tabletki przeciwbólowe oraz preparaty łagodzące objawy przeziębienia (w tym leki na kaszel, ból gardła, gorączkę),

– tabletki na dolegliwości przewodu pokarmowego (np. leki na biegunkę, chorobę lokomocyjną),

– środki na ukąszenia (np. preparaty ochronne na kleszcze, komary i inne owady),

– środki ochrony przeciwsłonecznej (np. kremy z filtrem, maści na oparzenia).

Należy przyjąć zasadę, że im apteczka jest lepiej wyposażona, tym ryzyko przykrych konsekwencji, a tym samym nieudanego wyjazdu, jest niższe. Warto jednak podzielić sobie apteczkę, a najlepiej zaopatrzyć się w co najmniej dwie — w jednej z nich powinny znaleźć się środki do natychmiastowego reagowania (np. bandaże, gazy), a w drugiej preparaty zapewniające komfort i bezpieczeństwo wyjazdu.

Odpowiednie przygotowanie się na wakacje pod względem bezpieczeństwa zapewni komfortowy wypoczynek bez konieczności szybszego powrotu do domu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których to nie wygoda, a zdrowie i życie są zagrożone. Wówczas właściwie wyposażona apteczka może nie wystarczyć — znacznie ważniejsza będzie znajomość prawidłowego postępowania. Tego można nauczyć się na szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy. Kursy rozwieją wątpliwości związane m.in. z pogryzieniami, ukąszeniami czy złamaniami.